Prostokątna patelnia i inne ciekawe przybory kuchenne
Każda potrawa ma zestaw swoich przyborów, których potrzebujemy do jej przygotowania. Aby zrobić pyszne i puszyste ciasto potrzebujemy miski, sitka aby przesiać mąkę, rondelka aby rozpuścić masło itp. Kuchnia japońska mimo iż obecnie posiada wiele potraw z zachodu ma też te swoje tradycyjne i wyjątkowe. Z najbardziej oczywistych prawie każdy wie, że w Japonii używa się pałeczek – 箸 (はし, hashi) a bardzo przydatnym urządzeniem w kuchni jest urządzenie do gotowania ryżu – 炊飯器 (すいはんき, suihanki). Dzisiejszy artykuł to lista innych przydatnych przyborów kuchennych, których my w Polsce nie używamy.
Tarka do Daikon
大根 (daikon, wielki korzeń) czyli taka japońska rzodkiewka wyglądem przypominająca przerośniętą pietruszkę. おろし金 / 下ろし金 (orishigane, ścierający metal) bądź 下ろし器 (oroshiki) to tarki japońskie. Jedną z form podania daikon jest oroshi daikon czyli starta na paćkę rzodkiewka. Starcie daikon wymaga mocnej tarki o małych lecz mocnych ząbkach. Taki drobno starty daikon w kuchni japońskiej dodawany jest do makaronu aby nadać mu mocniejszy ostrzejszy smak. Orishigane oraz oroshi mogą też być użyte do tarcia wasabi, ząbki są jednak wtedy drobniejsze.
Forma do Onigiri
お握り / 御握り (onigiri) czyli ryż uformowany w owalny bądź trójkątny kształt. Uformowanie go w ten idealny kształt nie jest wcale takie proste. Może wyjść niesymetryczny, niekształtny bądź po prostu jak onigiri po przejściach. Aby ułatwić proces tworzenia tej potrawy w sklepach w Japonii za niewielką cenę możemy kupić gotową formę.
Patelnia do tamagoyaki
玉子焼き鍋 (たまごやきなべ, tamagoyakinabe) to prostokątne patelnie w których możemy przyrządzić charakterystyczne zwinięte omlety. 玉子焼き (tamagoyaki, grillowane jajko) to nazwa zwiniętych omletów, używane są często w 弁当 (bentō) bądź jako dodatek do sushi.