Słodkie ciasto-rybka, czyli taiyaki たい焼き

 

Lato to czas matsuri, czyli festiwali w Kraju Kwitnącej Wiśni. Nieodłączną częścią i zarazem jedną z większych atrakcji każdego wydarzenia tego typu są kramy yatai, podobne do naszych stoisk na festynach. Można tam kupić różne zabawki, pamiątki i gadżety potrzebne do odpowiedniego przeżycia danego święta, ale przede wszystkim zaspokoić głód. Jest kilka rodzajów stoisk z tzw. (modnym ostatnio) „street foodem”, które można znaleźć na każdym matsuri: słone naleśniki okonomiyaki, pieczone słodkie ziemniaki yakiimo, czy ośmiornice na patyku ikayaki. Dzisiaj przedstawiamy coś słodkiego, czyli ciastko taiyaki!

Co to taiyaki?

Nazwa taiyaki (jap. たい焼き lub 鯛焼き) dosłownie oznacza „pieczoną doradę”. Jest jednak ona myląca, ponieważ mimo iż ciastko ma kształt pękatej rybki, to nie ma w sobie nic rybnego. Skorupka jest z ciasta przypominającego naleśnikowe, jednak ważniejsze w taiyaki jest nadzienie, które stanowi (lub przynajmniej powinno) większość jego masy. Ciastka wypieka się na miejscu w specjalnych foremkach w kształcie ryby i sprzedaje ciepłe. Zwykle kosztuje około 200 jenów, czyli mniej więcej 7 złotych. Można również kupić foremkę do samodzielnego wypieki taiyaki w domu.

Domowa foremka do taiyaki

Co jest w środku?

Tradycyjnie nadzienie składa się z pasty ze słodkiej fasolki azuki, czyli anko, o której możecie przeczytać tutaj. Popularne są też nadzienia z czekolady lub budyniu (kasutaado カスタード). W sklepikach sprzedających taiyaki przez cały rok można spróbować także specjalnych nadzień sezonowych, na przykład jesienią dyniowego, zimą ze słodkiego ziemniaka, wiosną z sakuramochi (桜もち), czyli różowym słodkim ciastkiem ryżowym mochi, a latem melonowego. Poza tym istnieją również wariacje na temat ciasta, czyli skorupki, na przykład taiyaki z maślanego ciasta francuskiego zamiast naleśnikowego.

Dostępne nadzienia w sklepiku sprzedającym taiyaki i gotowe ciastka

Dostępne nadzienia w sklepiku sprzedającym taiyaki i gotowe ciastka

 

źródła zdjęć: tabelog.com, nipponichitaiyaki.com, yaplog.jp, nst21.net