Symbolika roślin i zwierząt

 

W kulturze japońskiej występuje mnóstwo figur, obrazów i budowli, na których pojawiają się różne zdobienia. Jednak to, jakie zwierzę czy roślina zdobi daną rzecz, nie jest wcale przypadkiem. Japonia jako kraj niezwykle uduchowiony trzyma się ściśle symboliki słów.

 

Symbolika roślin:

Wiśnia (sakura 桜) – symbolizuje piękno, ulotność natury, a także życie samuraja.

Kwiat śliwy (ume 梅) – symbolizuje długie życie, kobiecą czystość, a także zimę (to jej okres kwitnienia).

Irys (shōbu 菖蒲) – symbolizuje ducha wojownika, energię i siłę. Z okazji japońskiego Dnia Dziecka rodzice przygotowują swoim pociechom kąpiel w irysach, aby zapewnić im siłę w dorosłości.

Kwiat lotosu (hasu 蓮) – symbolizuje nieśmiertelność (taoizm), a także narodziny (buddyzm).

Kasztan jadalny (kachiguri 勝ち栗) – ikona zwycięstwa, sukcesu.

Duża biała rzodkiew (daikon 大根) – kojarzony z bóstwem bogactwa symbol dobrobytu.

Symbolika zwierząt:

Karp (koi 鯉) – to znak siły, odwagi i nieprzeciętnej determinacji, osiągania wysoko postawionych celów. Karpie znane są ze swojej siły płynięcia pod prąd rzeki.

Żaba (kaeru 蛙) – to symbol pieniędzy. W języku japońskim słowa „żaba” oraz „wracać do domu” brzmią identycznie, dlatego tak często Japończycy noszą małą figurkę żaby w portfelu, zapewniając sobie szybki powrót pieniędzy do domu

Kot (neko ) – to ikona szczęścia. Bardzo często w japońskich restauracjach, także u nas w Polsce, stoi figurka kota z podniesioną łapą – maneki neko. Nie jest wcale obojętne, która łapka jest w górze. Lewa zaprasza gości, prawa przywołuje pieniądze i szczęście.

Motyl (chō 超) – to symbol kobiecości i szczęścia, interpretowany także jako dusza zmarłej osoby.

Sowa (fukurō / fuku ) – związany z grą słów w japońskim symbol szczęścia. Słowo „szczęście” wymawia się tak samo jak „sowa”, dlatego też w Japonii figurki tego ptaka są bardzo popularną ozdobą przed wejściami do domów.

Wół (ushi 牛) – kojarzony z radością i powodzeniem.

źródła zdjęć: find-travel.jp, 360doc.com, epochtimes.com, isico.or.jp