Tradycyjna wioska z okresu Edo

W środkowej części Japonii w prefekturze 岐阜県 (Gifu) znajduje się nietypowe muzeum. 飛騨の里 (Hida no Sato) to wioska, która zachowała się z okresu Edo (1603 – 1867). W skład wioski wchodzi 30 tradycyjnych domów z regionu Hida, domki były przeniesione w 1971 ze swojej oryginalnej lokalizacji aby utworzyć muzeum. Wioska znajduje się na otwartym powietrzu i jest dostępna przez cały rok w godzinach od 8:30 do 17:00.

HIDA FOLK VILLAGE (Hida no Sato) - SNOW MONKEY RESORTS

W wiosce znajduje się dom byłego przywódcy wioski, chaty zrębowe, „magazyny”, oraz 合掌造り (gasshō-zukuri) przeniesione z wioski wpisanej na listę UNESCO. Domy gasshō-zukuri zostały uznane za światowe dziedzictwo w 1995 za prośbą Japonii. Nazwa pochodzi od słowa „gassho” czyli złożonych rąk do modlitwy. Cechą charakterystyczną owych domów jest spadzisty wysoki dach, który przypomina złożone ręce.

World Heritage

Do muzeum możemy dostać się w 30 min spacerkiem bądź w 10 autobusem ze stacji Takayama. Bilet upoważniający do wstępu na teren muzeum dla dorosłego kosztuje 700 yen, dla dziecka 200 yen. W tej cenie możemy spokojnie oglądać i przechadzać się po całej wiosce. Pięknie zachowana dostępna jest w całości. W środku domów znaleźć możemy przybory jakich używali niegdyś mieszkańcy tego regionu. Co ciekawe codziennie rano w środku palone jest wewnętrzne ognisko, które tym bardziej oddaje klimat dawnych czasów. W muzeum prowadzone są zajęcia na których odwiedzający mogą stworzyć lokalne tradycyjne lalki, amulety さるぼぼ (Sarubobo), miseczki ceramiczne czy szklane dzwonki wietrzne.

File:JP-Takayama-hida-no-sato-2.jpg - Wikimedia Commons

W różnych porach roku na terenie muzeum odbywają się specjalne eventy takie jak festiwal chłopców między majem a czerwcem czy zimowe iluminacje między styczniem a lutym. Więcej do poczytania na oficjalnej stronie muzeum po Angielsku.

zdj. z oficjalnej strony oraz strony: wikipedia.com