ROBO-ONE to zawody dwunożnych robotów. Pierwszy konkurs tego typu odbył się w Japonii w 2002 roku, i składał się z dwóch części – „demonstracyjnej”, gdzie sędziowie oceniali samodzielność robotów, po której odbyły się zawody jeden na jednego. Z biegiem lat pojawiło się wiele innych konkursów spod znaku ROBO-ONE, oceniających zmagania robotów w różnych kategoriach. Pojedyncze, pokazowe konkursy miały też miejsce w innych krajach, takich jak Korea Południowa czy Stany Zjednoczone.
Wydarzenia ROBO-ONE:
- ROBO-ONE – główny konkurs, który odbywa się dwa razy w roku. Część zawodników zmaga się w Tokio, a część w innych, zmieniających się miejscach, co ma zwiększyć popularność konkursu. Zgłoszone roboty najpierw poddawane są serii testów, po czym są prezentowane przed sędziami, którzy oceniają roboty według tajnego klucza. Najlepsze roboty przechodzą do ostatniego etapu, którym są zmagania jeden na jeden w bokserskim systemie K-1 (przeciwnik musi zostać powalony lub wyrzucony z ringu).
- ROBO-ONE J – zawody „juniorskie”, przeznaczone dla mniejszych robotów, odbywane na takich samych zasadach, jak ROBO-ONE. Wchłonięta przez główny konkurs w 2007 roku, od kiedy są rozgrywane podczas w ramach jednego wydarzenia (nazwana ROBO-ONE Light).
- ROBO-ONE Special – doroczne zawody w „specjalnych” kategoriach, gdzie roboty otrzymuj specjalne zadanie, takie jak tor przeszkód, rzut piłką czy wspinaczka.
- ROBO-ONE Grand Prix – każdej zimy najlepsi zawodnicy z ROBO-ONE biorą udział w serii spotkań między sobą, w celu wyłonienia mistrza z danego roku. Zawody odbywają się na terenie całej Japonii, przyciągając najwięcej widzów.
- ROBO-ONE Technical Conference – doroczna konferencja odbywająca się w Kawasaki, skupiająca się na problemach i zagadnieniach związanych z robotyką oraz rozwojem tego sportu.
- ROBO-ONE auto – zawody dla robotów autonomicznych (nie sterowanych przez człowieka). Kategoria pojawiła się w 2017 roku.
- ROBO-ONE Kendo – zawody dla robotów posługujących się mieczami shinai. Równolegle do nich prowadzone są zawody ROBO-Sword, gdzie podobnymi mieczami walczą same ramiona, a nie całe humanoidalne roboty.
Aby wziąć udział w zawodach, należy się zarejestrować przez stronę internetową organizacji, oraz oczywiście posiadać swojego walczącego robota. Większość konstrukcji biorących udział w zawodach to konstrukcje własne, natomiast można też kupić specjalne zestawy pozwalające na zbudowanie jednego z podstawowych projektów, który potem można dowolnie modyfikować i ulepszać.
Zdjęcia ze strony robo-one.com