Zamek obronny z XV wieku

Zamek Zakimi (座喜味城) został zbudowany na początku XV wieku i jego główną funkcją była możliwość obrony przed najazdami. Grube mury, ich układ i sposób konstrukcji nie pozostawiają wątpliwości, że Zakimi miał być fortecą nie do zdobycia. Zamek położony jest na wzgórzu wznoszącym się na wysokość 125 metrów. W okolicy znajduje się niewielka, lecz historyczna miejscowość Yomitan (読谷村), będąca areną początkowych walk o Okinawę podczas II Wojny Światowej.

Co od początku intryguje w konstrukcji zamku Zakimi to jego mury. Grube na 5-6 dorosłych osób są zbudowane tak, by faktycznie można było na nich stać. Ich kształt również zaskakuje – mur jest bardzo pofalowany, co umożliwiało kiedyś obserwację i atakowanie nacierającego przeciwnika ze wszystkich stron. Dookoła muru wiedzie droga, która mogłaby prowadzić do wejścia do zamku. Jednak nie prowadzi. Droga w pewnym miejscu kończy się ślepo – to kolejny z trików konstrukcyjnych mających zmylić wroga.

Ważną informacją dla turystów jest ta, że wstęp do zamku jest wolny. Można również stanąć na murach Zakimi – oczywiście w wyznaczonych miejscach – i podziwiać widok na otaczającą go okolicę. Zamek Zakimi został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2000 roku.

źródła zdjęć: okinawatravelinfo.com, visitokinawa.jp