Dzień Kultury – Bunka no Hi 文化の日

Bunka-no Hi, czyli Dzień Kultury, to święto obchodzone co roku 3 listopada, podczas którego celebruje się sztukę, kulturę oraz działania akademickie.

Podczas tego ustawowo wolnego od pracy dnia Japończycy chodzą oglądać wystawy, różnego rodzaju parady, a także ceremonie wręczania nagród dla artystów. Jako że w tym roku 3 listopada wypada w niedzielę, to w zamian poniedziałek 4 listopada jest wolny.

Dzień Kultury jest świętowany w Japonii od 1948 roku, na pamiątkę dnia 3 listopada 1946, kiedy to ogłoszono nową powojenną konstytucję.

Z kolei jeszcze zanim oficjalnie 3 listopada został Dniem Kultury,  już od 1936 roku był to dzień, w którym przyznawano Order Kultury (文化勲章, bunka-kunshō) w zamian za zasługi dla nauki czy kultury i sztuki. Ta wyjątkowo zaszczytna nagroda jest przyznawana przez samego Cesarza nie tylko Japończykom. Dla przykładu, załoga statku Apollo 11 po udanym powrocie z Księżyca dostąpiła tego zaszczytu.

W zależności od prefektury, odbywa się wiele uroczystości i parad związanych z tym dniem, organizowanych na szczeblu lokalnym. Dla obcokrajowców w Japonii jest to doskonała okazja, aby lepiej zaznajomić się z tradycyjną japońską kulturą, a dla Japończyków – aby docenić własną, ale również dowiedzieć się czegoś nowego o innych.

źródła zdjęć: hakone-ryokan.or.jp, cao.go.jp, naritas.jp