Japonia ubiega się o status UNESCO – Pamięć Świata, dla Chiune Sugihara

Japonia w czwartek wybrała swoich kandydatów do programu UNESCO – Pamięć Świata. W propozycjach znalazły się trzy kamienne zabytki starożytne i  działania dyplomaty dyplomata Chiune Sugihara, który pomógł wyzwolić się z rąk nazistów 6 000 żydów. Japonia złoży wniosek w marcu 2016 roku do ONZ – wydziału ds. Oświaty, Nauki i Kultury. Wtedy to rada doradcza zadecyduje czy dodać kandydatów do listy UNESCO (znajdą się one na liście dopiero latem 2017 roku)

Chiune Sugihara ( 杉原千畝) Urodził się 1 stycznia 1900, został japońskim dyplomatą, słynnym głównie z powodu pomocy udzielanej kilku tysiącom Żydów, chcącym uciec z terytorium Litwy po rozpoczęciu jej okupacji przez Armię Czerwoną w czerwcu 1940, a przed formalną aneksją Litwy przez ZSRR (3 sierpnia 1940) i likwidacją konsulatu Cesarstwa Japonii w Kownie, gdzie pełnił funkcję konsula. Bywa niekiedy nazywany Japońskim Schindlerem. Chociaż Sugihara został zmuszony do opuszczenia służby w 1947 roku, po wojnie, jego działania zostały docenione w Izraelu i Stanach Zjednoczonych. Zmarł w lipcu 1986 roku.

Do tej niezwykłej osobowości dołączyły również trzy pomniki kamienne w prefekturze Gunma, które zostały zbudowane w VII i VIII wieku. Jeden z nich jest najstarszym, istniejącym kamiennym zabytkiem Japonii. Każdy kraj może wyznaczyć maksymalnie dwóch kandydatów do listy, co dwa lata.

Rejestr obejmuje obecnie trzy japońskie pozycje- zbiór Sakubei Yamamoto (dokumentacja rozwoju japońskiego przemysłu górniczego w późnym okresie epoki Meiji), zbiór rękopisów dzienników Michinagi Fujiwary (polityka okresu Heian), materiały związane z działanością misji do Europy w erze Keichō.

 

 

źródło:japantoday.com,yadvashem.org