Dzień Szacunku dla Starszych (敬老の日) i starzejące się społeczeństwo Japonii

Dzień Szacunku dla Starszych (敬老の日 Keirō-no hi) powstał z inicjatywy japońskiego rządu w 1966 roku jako święto narodowe. Do 2002 roku dzień ten obchodzono 15 września. Jednak od roku 2003 jest to trzeci poniedziałek września – tym roku 17 września.

Został on utworzony w nadziei, że ludzie będą go świętować poprzez uhonorowanie starych ludzi w ich rodzinie. Jednak współcześnie święto to powoli zanika. Niektórzy wykorzystują ten dzień na odwiedziny swoich rodziców lub dziadków i kupują im prezent. Trudno powiedzieć, w jakim wieku powinna być osoba, której składa się życzenia z okazji tego święta. Młodsi seniorzy mogą czuć się głęboko urażeni.

Baner promujący usługę wysyłki owoców z okazji Dnia Szacunku dla Starszych

Domy spokojnej starości w całym kraju organizują imprezy, wtedy to odwiedzają ich dzieci w wieku szkolnym lub lokalni celebryci. Na specjalny “szacunek” w tym dniu mogą głównie liczyć osoby, które odznaczają się szczególnymi osiągnięciami dla Japonii i ukończyły 100 lat lub więcej (jak wiemy, w Japonii jest coraz więcej takich osób).

Święto to zostało ustanowione jeszcze na długo zanim Japonia zaczęła borykać się z problemem starzejącego się społeczeństwa. Obecnie dzieci rodzi się coraz mniej, a dorośli dzięki rozwojowi medycyny i zdrowemu trybowi życia dożywają coraz bardziej sędziwego wieku, co według niektórych uczonych jest oznaką wysokiego postępu cywilizacyjnego. Podobno społeczeństwa reszty wysoko rozwiniętych kontynentów, takich jak Europa czy Ameryka Północna, w przyszłości również czeka podobny los. Być może warto podpatrzeć, jak Japonia radzi sobie z tym zagadnieniem, aby móc skorzystać z podobnych rozwiązań.

źródła zdjęć: higoan.jp, kinliu.hk