Owara kaze no bon おわら風の盆

 Wrzesień to w Polsce czas dożynek, czyli święta plonów. Podobnie świętuje się w mieście Yatsuo w prefekturze Toyama. To właśnie tam 1 września odbędzie się coroczne matsuri Owara kaze no bon おわら風の盆, czyli festiwal, w który jest formą modlitwy do bogów o bogate plony i ochronę przed wiatrem. Odbywa się co roku przez 3 dni począwszy od 1 września. Według tradycyjnego kalendarza japońskiego, jest to dokładnie 210. dzień licząc od pierwszego dnia wiosny. Uważa się, że jest to dzień, w którym rolnicy często muszą się zmierzyć z klęskami naturalnymi takimi jak tajfun. “Bon” widniejący w nazwie tego święta pochodzi od święta Obon, podczas którego oddaje się cześć zmarłym przodkom (pisaliśmy o nim tutaj).

Tancerki podczas festiwalu

Podczas Owara kaze no bon wszyscy mieszkańcy miasteczka przestają pracować. Zapala się papierowe latarnie i śpiewa przez całą noc piosenkę ludową”Ecchu Owara Bushi”. Towarzyszy im orkiestra tradycyjnych japońskich instrumentów strunowych i bębnów na żywo. Kobiety zakładają letnie kimono, czyli yukata, oraz słomkowe kapelusze, a mężczyźni krótkie narzutki i kapelusze amigasa. Taniec odbywa się na powierzchni ponad 3 kilometrów od kierunku północnego do południowego, a reprezentacja każdej dzielnicy tańczy w przemieszczających się formacjach.

Układ taneczny

Festiwal, który kiedyś był lokalnym świętem mieszkańców Yatsuo, stał się wielką atrakcją regionu, która przyciąga nie tylko ludzi spoza miasta, ale także zagranicznych turystów.

Mężczyźni grający na tradycyjnych instrumentach

źródło zdjęć: visit-toyama.com