Festiwal z kosmopolitycznym akcentem – Nagasaki Kunchi 長崎くんち

Nagasaki to miasto słynące ze swojej wielokulturowości – wszak tamtejszy port był jednym z pierwszych miejsc, przez które dotarli do Japonii europejscy handlarze.

Festiwal Nagasaki Kunchi (長崎くんち) odbywa się co roku 7 października w świątyni Suwa, istniejącej od 380 lat.

Największą atrakcją tego festiwalu jest Hono-Odori, czyli taniec wybranej grupy (Odori-cho) reprezentującej jedne z okolicznych miast. Każde z nich ma szansę zatańczyć co siedem lat. Taniec wykonywany jest przez długiego chińskiego smoka, kierowanego rzecz jasna przez członków grupy.

Taniec smoka grupy Odori-cho

Grupa Odori-cho przygotowuje również wspaniałe platformy przypominające chińskie łódki na kółkach. Zebrana publiczność, na widok ważących nawet 100kg przyozdobionych platform, zgodnie z tradycją wydaje okrzyki „szybciej, czekamy!” lub „zakręćcie się w dużym kole!”.

Tegoroczny festiwal będzie trwał aż trzy dni. Pierwszego dnia: w poniedziałek 7 października, uroczystości rozpoczną się o godzinie 07:00 pod świątynią Suwa. O ogodzinie 16:00 w tym samym miejscu odbędzie się specjalny Taniec Lisa Kunchi (Kunchi no Tube).
Wtorkowe obchody rozpoczną się o 07:00 przy świątyni Yasaka.
Ostatniego dnia festiwalu uroczystości zaczną się, a jakże, o 07:00, tym razem na placu Otabijo. Następnie pochód przejdzie do swiątyni Suwa, by zatoczyć pełne koło i domknąć w ten sposób wydarzenie.

Świąnia Yasaka w Nagasaki

źródła zdjęć: nagasaki365.com, nagasaki-kunchi.com, 123rf.com