Przypadkowe zdjęcie i odkrycie nowego gatunku ryby

20- letnia tajemnica Japońskiego stworzenia, które tworzyło na dnie oceanu niezwykłe wzory została rozwiązana. Odkrycie to zostało wpisane na listę 10 najbardziej fascynujących odkryć przyrodniczych.

Geometryczne wzory, które zauważono na dnie oceanu były nie lada zagadką od wielu lat. Naukowcy zastanawiali się jak mogły one powstać i jak to możliwe, że są tak równomierne. Podwodny fotograf Yoji Okata. Jak sam mówi widział tajemnicze kręgi 20 lat temu u wybrzeży wyspy Amami-Oshima i wiedział o nierozwikłanej zagadce ich powstawania. Cztery lata temu fotograf podczas swojej pracy ujrzał coś niezwykłego. Na jednym ze zdjęć kręgu udało mu się uchwycić jakieś stworzenie. Ujrzał małą rybę, która wijąc się tworzyła charakterystyczny wzór na dnie oceanu (jak się okazało zakopywała ona w ten sposób swoje jaja aby były bezpieczne).  W ubiegłym roku, Okata i Japońscy naukowcy ogłosili nowy gatunek i oficjalną nazwę dla ryby –  biało plamista rozdymka.

Jednak globalną sławę fotograf zdobył w zeszłym miesiącu trafiając do pierwszej dziesiątki w Rankingu Międzynarodowego Instytutu Badań Gatunków. Jak mówi Okata, jest bardzo dumny ze swojego odkrycia lecz nie wiedział, że sfotografuje nowy gatunek ryby i, że uda mu się znaleźć w czołowej, światowej dziesiątce odkrywców. Obecnie trwają szczegółowe badania dotyczące celu w tworzeniu przez ryby okręgów na dnie oceanu.

 

spotted-puffer