Starożytny taniec na festiwalu Oe Tenmangu

 

W Japonii nawet te najstarsze tradycje są wciąż żywe, w szczególności podczas niezliczonej ilości lokalnych festiwali. W świątyni Oe Tenmangu w Setakamachi Ōe w mieście Miyama w prefekturze Fukuoka co roku 20 stycznia można obejrzeć wykonanie najstarszej japońskiej formy teatralnej, jaką jest taniec kōwakamai 幸若舞.

Jest to starożytny taniec, który chronologicznie poprzedza nawet te najbardziej tradycyjne i najstarsze formy japońskiego teatru, takie jak noh czy kabuki. Jego początek datuje się na XV wiek, ale największy rozkwit przypadał na epokę Sengoku oraz wczesne Edo (od XVI do początku XVII wieku).

Na scenie podczas festiwalu, który jako jedyny w Japonii kultywuje tradycję tańca kōwakamaiznajduje się trzech aktorów – głównego tayū i dwóch pobocznych: waki i shiite, oraz muzyk przygrywający na instrumencie. Występ trwa kilka godzin i towarzyszą mu pieśni, które są również narracją przedstawianej opowieści. O ile ich treść może być trudna do zrozumienia nawet dla osoby znającej japoński w stopniu komunikatywnym, to taniec oraz wspaniałe stroje sprawiają, że mimo to festiwal jest niezwykle atrakcyjnym widowiskiem.

 

źródła zdjęć: kurashi.chikugolife.jp, kurumenmon.com