Tennō tanjōbi, czyli Urodziny Cesarza

Dzisiaj, 23 lutego, świętuje się w Japonii Tennō tanjōbi (天皇誕生日), czyli Urodziny Cesarza. Tennō tanjōbi jest oczywiście świętem ruchomym, ponieważ obchodzi się je w dniu urodzin obecnie panującego cesarza – teraz jest to Cesarz Naruhito, który urodził się 23 lutego 1960 roku.

Każdego roku w dniu urodzin cesarza odbywa się publiczna ceremonia w Pałacu Cesarskim w Tokio. Tego dnia bramy pałacu, który zwykle jest zamknięty dla zwiedzających, zostają otwarte, a cesarz w towarzystwie cesarzowej, a czasem także innych członków rodziny cesarskiej pojawia się na balkonie i pozdrawia osoby, które tego dnia pojawiły się na terenie pałacu.

W tym roku obchody cesarskich urodzin mialy jednak nieco inny charakter. Z powodu pandemii koronawirusa nie zdecydowano się na otwarcie bram Pałacu Cesarskiego. Ponadto odwołano część wystąpień. Kilka dni temu, 19 lutego, odbyła się konferencja prasowa z okazji urodzin cesarza, podczas której Cesarz Naruhito odniósł się między innymi do sytuacji związanej z koronawirusem w Japonii.