Dzień Kultury

3 listopada w Japonii obchodzony jest Dzień Kultury (文化の日 bunka no hi), podczas którego celebruje się sztukę, kulturę oraz działania akademickie.

Świętowany jest od 1948 roku i jest upamiętnieniem dnia 3 listopada 1946, kiedy to ogłoszono nową powojenną konstytucję.

Dzień Kultury jest ustawowo wolny od pracy – jeśli wypada w niedzielę, wówczas wolny jest także poniedziałek. W tym dniu Japończycy uczestniczą w różnych wydarzeniach kulturowych – oglądają wystaw czy chodzą na parady.

Zanim 3 listopada oficjalnie nazywany został Dniem Kultury,  już od 1936 roku był to dzień, w którym przyznawano Order Kultury (文化勲章 bunka kunshō) w zamian za zasługi dla nauki czy kultury i sztuki. Nagroda ta przyznawana jest przez samego Cesarza nie tylko Japończykom, ale także obcokrajowcom. Dla przykładu, załoga statku Apollo 11 po udanym powrocie z Księżyca dostąpiła tego zaszczytu.

W różnych prefekturach odbywa się wiele uroczystości związanych z celebracją sztuki. Z reguły jest to dokonała okazja, by zgłębić japońską sztukę zarówno tradycyjną jak i tę nowoczesną, ponieważ tego dnia wstęp do większości muzeów jest bezpłatny.

Źródło fotografii: https://savvytokyo.scdn3.secure.raxcdn.com/