Nagroda Japońska ( Japan Prize )

Nagroda Japońska jest prestiżową nagrodą naukową. Przez niektórych zwana również „japońską Nagrodą Nobla”, co pokazuje jej wagę w świecie naukowym. Nagroda ta przyznawana jest badaczom z całego świata przez Japońską Fundację Nauki i Technologii.

Otrzymują ją naukowcy, „których oryginalne i niezwykłe osiągnięcia w zakresie nauki i technologii zostają uznane za poszerzające granice wiedzy, przyczyniające się do utrzymania pokoju i zwiększenia dobrobytu ludzkości”. Nagrodzonym osobom przyznawany jest dyplom, medal okolicznościowy oraz czek w wysokości ok. 50 mln jenów. Nagrody są przyznawane jedynie żyjącym naukowcom i po raz pierwszy zostały rozdane w 1985 roku. W ceremonii ich nadania uczestniczy japońska para cesarska.

Tegoroczni laureaci zostali ogłoszeni 4 lutego. Zostali nimi prof. Robert G. Gallager z MIT oraz prof. Svante Pääbo z Instytutu Maxa Plancka. Pierwszy z nich otrzymał wyróżnienie za wkład w pionierskie badania nad teorią informacji i kodowania. Drugiego uhonorowano za pionierski wkład w paleoantropologię poprzez dekodowanie sekwencji genomu ludzi prehistorycznych. Ceremonia wręczenia nagród i związane z nią odczyty są planowane na połowę kwietnia tego roku.

Co ciekawe my również mamy swojego laureata tej nagrody. Jest nim zoolog, prof. Andrzej Tarkowski z Uniwersytetu Warszawskiego. Został on uhonorowany tą niezwykłą nagrodą za odkrycia w zakresie embriologii ssaków.

logo

źródło: www.japanprize.jp/en/