Lipcowe parady wozów – Gion Matsuri 祇園祭

Obchodzone w Kioto Święto Gion (Gion Matsuri 祇園祭) jest jednym z najsłynniejszych festiwali w całej Japonii oraz jednym z najważniejszych obchodów w Kioto obok Święta Malw (Aoi Matsuri) oraz Święta Epok (Jidai Matsuri). Powszechnie uważa się, że początki Gion Matsuri sięgają okresu Heian, a dokładniej 869 roku, kiedy po raz pierwszy odbyła się ceremonia uśmierzenia gniewnych duchów (Gion Goryōe), uznawanych za przyczynę szalejącej w stolicy epidemii. W pierwszej połowie XIV wieku festiwal przyjął zbliżoną do współczesnej formę obchodów w postaci uroczystej procesji wozów. Obecnie święto obchodzone jest przez cały lipiec, jednak do kulminacyjnych momentów należą parady ozdobnych wozów (Yamaboko Junkō), które odbywają się 17 i 24 lipca.

Najbardziej spektakularny jest pochód odbywający się 17 lipca, kiedy to 32 misternie udekorowane wozy wyjeżdżają na ulice i dostojnie przemierzają okolice chramu Yasaka (Yasaka jinja) oraz kwartały, w których tradycyjnie przechowywane są poszczególne pojazdy. Wśród wozów można wyróżnić 9 większych Hoko (halabarda) o wadze dochodzącej do 12 ton i wysokości 8 metrów (to wysokość dachu, natomiast szczyt ozdobnej włóczni znajduje się na wysokości 25 metrów), które ciągnięte są przez 30 do 40 osób, a dodatkowo 2 są potrzebne do nawigacji! Natomiast 23 mniejsze Yama (wzgórze), ważą ok. 1,5 tony i osiągają wysokość ok. 6 metrów. Przewożone są na nich naturalnej rozmiarów figury słynnych osobistości, a do ich poruszenia potrzebnych jest od 14 do 24 osób. Same wozy stanowią szczyt sztuki rzemieślniczej i ozdobione są misternie tkanymi brokatami z dzielnicy Nishijin. Pojazdami przemieszczają się także muzycy grający na tradycyjnych instrumentach i wybijający rytm.

Przez dwie kolejne noce prowadzące do najbardziej spektakularnej części obchodów ulice w dzielnicy Gion są zamknięte dla ruchu kołowego i zapełniają się kramami serwującymi świąteczne przysmaki. W wieczór poprzedzający paradę w dzielnicy kupieckiej słynącej z wyrobu luksusowych kimon odbywa się Święto Składanych Parawanów (Byōbu Matsuri), w czasie którego zamożni mieszczanie wystawiają na widok publiczny swoje dziedzictwo rodowe – głównie malowidła na parawanach. Dzieła sztuki są stawiane w oknach pokoi na piętrze lub w przedsionku by spacerujący ulicą przechodnie mogli je swobodnie podziwiać.

źródła zdjęć: j-royal.co, japaholic.com, japancheapo.com