Japończyk Satoshi Ōmura i Irlandczyk William C. Campbell zostali wyróżnieni nagrodą Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny za odkrycie leku na choroby wywołane przez nicienie. Ich odkrycia dotyczą nowych sposobów walki z chorobami wywołanymi pasożytami. Są to problemy zdrowotne mające zasięg światowy, szczególnie wśród populacji krajów rozwijających się.
Swoją decyzję Komitet Nobliwski uzasadnił w następujący sposób – Tegoroczni laureaci Nobla opracowali terapie, które zrewolucjonizowały leczenie niektórych z najbardziej wyniszczających chorób pasożytniczych.
Campbell i Ōmura stworzyli lek Avermectin, pomocny w leczeniu powodującej obrzęk limfatyczny słoniowacizny i tzw. ślepoty rzecznej. Obydwa schorzenia należą filarioz, chorób pasożytniczych przenoszonych przez nicienie. 80-letni Satoshi Ōmura jest światowym ekspertem w dziedzinie chemii bioorganicznej, emerytowanym profesorem na Uniwersytecie Kitasato.
Nagrodę otrzymała również Chinka Youyou Tu, za lek o nazwie Artemisinin, dzięki któremu zachorowania na malarię rzadziej kończą się śmiercią pacjenta.
Połowę nagrody, która wynosi 8 mln koron szwedzkich (ok. 850 tys. euro), otrzyma Chinka Youyou Tu, natomiast drugą połową podzielą się po równo: William C. Campbell oraz Stoshi Omura.
źródło: nobelprize.org