Japonia posiada 34 narodowych parków (70% powierzchni kraju pokrywają lasy), w tym obszary, na których są położone gorące źródła onsen – 温泉. Onseny powstały dzięki obecności wulkanów i jest ich w Japonii około 2000.
Woda w onsenie musi pochodzić ze źródeł cieplicowych, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie przeciwko ponownemu ogrzaniu jej do pożądanej temperatury, jeśli zbytnio ostygła w wodociągu doprowadzającym ją do kąpieliska.
Kąpiel w onsenie ma działanie lecznicze. Wiele źródeł zawiera pierwiastki (niektóre nawet radioaktywne) i minerały. Najczęściej na onsenie budowano kąpieliska publiczne: łaźnie (sento) i baseny. Obecnie onseny, jako kurorty, często dysponują zapleczem noclegowym i gastronomicznym, a coraz częściej pojawiają się także atrakcje dodatkowe: masaże, aromaterapia, spa, kąpiele błotne i piaskowe.
Przed wejściem do basenu typu onsen należy się dokładnie wyszorować mydłem i starannie opłukać całe ciało (w onsenie kąpie się nago, nie można zakładać kostiumu kąpielowego!) W większości onsenów występuje rozdział płci, ale zdarzają się również koedukacyjne.
Zazwyczaj onseny w hotelach mieszczą się w budynkach, ale są również takie, w których można się kąpać pod gołym niebiem – rotenburo 露天風呂.
zródło zdjęć :jalan.net