Piękno okresu Heian

Heian (平安時代 Heian jidai) to okres przypadający na lata 794-1185, który często nazywany jest „złotym wiekiem” Japonii. Mimo, że kraj ten nadal pozostawał pod silnymi wpływami chińskimi, to właśnie wtedy zaczęły się kształtować prawdziwie rodzime preferencje estetyczne, co zauważyć można było także w obowiązującym w tamtych czasach kanonie piękna:

Cera
Biała skóra od setek lat uważana była w Japonii za piękną, a przez to, że ceny preparatów do wybielania cery były bardzo wysokie, bladość świadczyła o prestiżu i arystokratycznym pochodzeniu. Do rozjaśniania skóry twarzy używano oshiroi (お白粉), czyli dosłownie białego proszku – znanego już w okresie Nara hafuni, wytwarzanego z mieszanki pokruszonych muszli, mąki ryżowej oraz… ołowiu, lub haraya, w którym głównym wybielającym składnikiem był chlorek rtęci. Rzecz jasna, takie praktyki prowadziły do wielu chorób układu pokarmowego oraz nerwowego, a także zgonów spowodowanych zatruciem metalami ciężkimi.

Brwi
Arystokratki okresu Heian pozbywały się brwi poprzez ich golenie lub wyrywanie – praktyka ta nosiła nazwę hikimayu 引眉. Następnie zanurzały one kciuki obu dłoni np. w sadzy z ziaren sezamu i domalowywały sobie nowe brwi na czole, niemalże tuż pod linią włosów. Wygląd taki przywodzi na myśl kobiece maski teatru nō.

Maska ko-omote, przedstawiająca młodą kobietę

Zęby
Bardzo ważnym elementem makijażu było ohaguro (お歯黒), o którym szerzej pisaliśmy już tutaj. Ohaguro to nic innego, jak czernienie zębów. Ponieważ naturalny ich kolor kontrastował z pobieloną twarzą i prezentował się niezbyt atrakcyjnie, zęby barwione były na czarno specjalną mieszanką. Okalające je usta miały być natomiast maleńkie i czerwone.

Czernienie zębów pełniło nie tylko funkcję estetyczną – zapobiegało także próchnicy i chorobom dziąseł

Włosy
W przeciwieństwie do Chinek, które w tamtym okresie nosiły na głowach koczki lub końskie ogony, wysoko urodzone Japonki okresu Heian preferowały rozpuszczone włosy, które czarną, błyszczącą kaskadą spływały im na plecy. Włosy rekordzistki, Yoshiko, osiągnęły podobno długość aż siedmiu metrów!

Kobiety okresu Heian w wielowarstwowych kimonach jūnihitoe

 

źródła zdjęć: jpninfo.com, astroulagam.com.my, collections.artsmia.org, buzzhand.com