Sposób na dziecięcą nudę japońskich muzeów.

Dzieci potrafią godzinami spędzać czas w swoim świecie wyobraźni, potrafią też momentalnie zacząć się nudzić. Dziecięca nuda jest najbardziej problematyczna dla rodziców, o czym może świadczyć całe morze książek zatytułowanych „koniec z nudą”, „dlaczego dziecięca nuda nie jest twoim przeciwnikiem”, „10 śmiesznych zabaw na każdą godzinę”. Szkoła i przedszkole jest wielką pomocą dla opiekunów ponieważ mają czas na swoje zajęcia i prace. Obecnie ta deska ratunku nie istnieje. W Japonii z pomocą przyszły muzea.

Na przestrzeni całego kraju, japońskie muzea udostępniają pomysły na wyroby ręczne i kolorowanki stworzone na podstawie ich wystaw. Około 60 instytucji włączyło się do programu.

Muzeum w Hokkaido, 4 kwietnia udostępniło kolorowanki zrobione na podstawie na podstawie prac Matsuury Takeshiro, eksploratora, który żył pod koniec okresu Edo. Oprócz na stronie muzeum możemy znaleźć przepisy na tradycyjne potrawy Ainu, rodzimych mieszkańców Japonii i Rosji, oraz sposoby tworzenia origami wyglądających jak amonity.

W Polsce nasze muzea też wpadły na pomysł zwiedzania online i tak na przykład Puszcza Białowieska posiada program w którym znawcy opowiadają ciekawe historie przechadzając się po lesie.