Tokijska parada ze złotym ołtarzem – Torigoe Matsuri 鳥越祭

Lato to czas licznych festiwali. W ten weekend, czyli 9 i 10 czerwca w Tokio odbędzie się festiwal Torigoe Matsuri 鳥越祭. Jego nazwa pochodzi od świątyni Torigoe w tokijskiej dzielnicy Asakusa.

Świątynia Torigoe ma długą historię – została zbudowana w 651 roku w części dzielnicy zwanej Kuramaebashi. Została zbudowana na cześć sintoistycznych bogów Yamato Takeru no Mikoto i Amanokoyano no Mikoto oraz na cześć pierwszego shoguna Tokugawy Ieyasu.

Festiwal słynie z parady najcięższego w całym Tokio przenośnego ołtarza zwanego mikoshi. Waży aż 4,000 kilogramów i jest pokryty złotem.

Torikoe matsuri

Procesję prowadzi bóstwo w postaci długonosego goblina (Sarutahiko), a za nimi kroczą kobiety ubrane w męskie kimona (tancerki Tekomai) i dzieci z pięciokolorowymi flagami. Festiwal rozpoczyna się rano, gdzie przedstawiciele lokalnych władz razem z kapłanem świątyni zbierają się aby rozpocząć pochód ogromnego mikoshi.

W nocy zapala się papierowe latarnie i rozpoczyna się powrót mikoshi do świątyni. Widok licznych świateł oświetlających złoty ołtarz prowadzony przez tłum to wyjątkowy widok.

 

źródła zdjęć: ganref.jp, checkinjp.com