Wczoraj pisaliśmy o aktywnych wulkanach, a dziś nieco domykając temat, porozmawiamy o trzech symbolicznych górach Japonii. Wraz z górą Haku i górą Tateyama, góra Fuji tworzy „Trzy Święte Góry”. Są one uważane za święte miejsca oraz że posiadają one specjalne moce. W Japonii shintoizm i buddyzm są często mieszane i nierzadko można znaleźć świątynie shintoistyczne tuż obok świątyń buddyjskich. Shintoizm jest w istocie religią animistyczną (anima = życie/dusza) i nasyca duchami wiele elementów natury, takich jak rzeki, drzewa i góry. Te wierzenia zaowocowały „świętymi górami”, które stały się częścią kultury Japonii.
Trzy Święte Góry to bardzo popularne cele wędrówek, zarówno wśród turystów, jak i samych Japończyków. Wiele osób odczuwa fizyczne i duchowe uniesienie po odwiedzeniu tych świętych miejsc.
Góra Fuji: moc wulkaniczna
Najsłynniejsza i najwyższa góra Japonii przez cały rok przyciąga rzesze turystów. Na symbol Japonii można wspinać się tylko latem, ale jego imponujące piękno sprawia, że jest to wyjątkowe miejsce do oglądania przez cały rok. Góra Fuji była uważana za świętą od czasów Ainu, rdzennej ludności Japonii. Dziś również jest to święte miejsce dla buddystów i shintoistów.
Na szczyt prowadzą cztery szlaki o różnym stopniu trudności. Większość wędrowców zaczyna nie u podnóża góry, ale na jednej z pięciu stacji. Bardzo popularne jest wspinanie się na górę nocą i oglądanie wschodu słońca z jej szczytu.
Góra Haku: moc wody
Powszechnie uważa się, że góra Haku i jej rzeki ożywiają ziemię u podnóża wzgórz. Hakusan czerpie z rzek Kuzuryū, Tedori i Nagara, a woda ta jest niezbędna do rolnictwa, które jest uprawiane przez ludzi mieszkających w pobliżu. Rybacy i inne osoby na morzu również korzystają z charakterystycznego punktu orientacyjnego, aby nawigować w drodze do domu.
Biała Góra (haku tłumaczy się jako biały) jest pokryta śniegiem przez ponad pół roku i jest popularnym miejscem do jazdy na nartach i snowboardzie. Nierówny teren góry zapewnia tylko kilka szlaków turystycznych, a wędrówka na szczyt jest długa. Góra i jej okolice zostały wyznaczone na Park Narodowy Hakusan.
Góra Tateyama: góra praktyk duchowych
Góra Tate lub Tateyama znajduje się w północnej części japońskich Alp Kita i jest jednym z najłatwiej dostępnych szczytów w okolicy. Oprócz pieszych wędrówek i wspaniałych widoków ludzie przyjeżdżają tu również, aby cieszyć się onsenami (gorącymi źródłami). Na początku mnisi buddyjscy przechodzili tutaj szkolenie duchowe, ale obecnie jest to również popularna opcja wśród turystów.
Według religii gór wspinaczka na szczyt góry Tate symuluje doświadczenie piekielnego raju i życia pozagrobowego. Wędrówka na szczyt jest popularną pielgrzymką co najmniej od XVII wieku. Na szczycie znajduje się kapliczka, w której wspinacze mogą napić się gorącego sake i otrzymać błogosławieństwo od kapłana. Sama góra jest jednak często pokryta śniegiem i dlatego przez większą część roku trudno się na nią wspinać.