化け狸 (Bake-danuki) to nietypowy yokai tanuki. Tanuki jest zaliczany do jednego z trzech zwierząt, które mogą dowolnie zmieniać swój wygląd (razem z kotami i lisami). Tanukiemu (prawdziwie wystepującemu zwierzęciu) najbliżej do jenota azjatyckiego nie jest jednak pewna jego klasyfikacja.
Tanuki w kulturze Japonii istnieje już od dawna. Możemy go wieloktornie zobaczyć na drzeworytach czy w postaci figurek wystawianych przed sklepami i świątyniami. Pewna cecha charakterystyczna tanukiego zauważalna jest na pierwszy rzut oka. Tanuki posiada ogromną mosznę, która jest jednym z atrybutów mających przynieść szczęście a dokładniej pieniądze. Zastanawiającym jest jak ogromna moszna tego konkretnie ssaka została połączona ze szczęściem pieniężnym.
Zapewne połączenie to ma coś wspólnego z potocznym nazewnictwem jąder używanym w Japonii. Tak jak u nas mówi się jajka, na zachodzie orzechy w Japonii jądra nazywane są złotymi kulami – kintama. Idąc tym tokiem myślenia łatwo zrozumieć dlaczego duże jądra mają przynosić szczęście. Naturalnie w naturze tanuki nie słyną z zadziwiającej wielkości moszny. Nie jednak znajdziemy figurek z innymi ssakami o nienaturalnie dyużej mosznie. Odpowiedź na pytanie dlaczego to akurat to musi być tanuki znalazł badacz Shigeo Owaku. Wieki temu kowale w prefekturze Kanzawa używali skóry tanukich do rozprasowywania złota. Podobno dzięki wytrzymałości skóry złoto mogło stać się naprawdę cienkie. Tutaj złote kulki i rozciągliwa skóra ssaka znajdują połączenie.
Warto dodać, że tanuki kojarzone są z frywolną i lubiącą zabawę naturą. Podczas gdy lisy zmieniają postać aby ukarać ludzi, tanuki robią to dla psot i zabawy. Popularne było wierzenie, że tanuki zmieniają się w ludzi aby udać się do barów i hoteli dla dorosłych. Właściciel takiego miejsca o niezwykłym kliencie dowiadywał się dopiero później kiedy otrzymana zapłata z pieniędzy zamieniała się w liście.