Chodzi tutaj o 森林浴 (shirin-yoku) czyli kąpiel leśną. Słowo 森林 (shirin) oznacza las, 浴 (yoku) kąpiel. Shirin yoku to terapia umysłu naturą. Chodzi o niechłonięcie swoimi zmysłami otaczającego spokoju. Podczas shirin yoku spacerujemy wolnym, spokojnym krokiem po leśnej ścieżce. Spacer powinien być długi, podczas niego ważne jest wsłuchać się w dochodzące do naszych zmysłów bodźce. Spaceru nie musimy odbywać osobiście ważne jest jednak aby nie rozmawiać ani też nie używać technologii.
Historia shirin yoku zaczęła się w 1982 kiedy to Japońska Agencja Leśnictwa wprowadziła takie pojęcie oraz ideę jako lekarstwo na choroby cywilizacyjne. W 2007 po wielu badaniach nad efektywnością „terapii lasem” powstało Japońskie Stowarzyszenie Medycyny Leśnej. Idea z Japonii rozprzestrzeniła się na Azję, a w ostatnich latach dotarła do krajów „zachodu”.
Jakie są zasady takiego spaceru:
- Wybieramy miejsce takie jak las, bór czy zagajnik.
- Na kąpiel leśną poświęcamy średnio około dwóch godzin.
- Kąpiel leśną można uprawiać samotnie, z przewodnikiem lub w grupie.
- Jeśli zdecydujemy się na kąpiel leśną w grupie ważnym aspektem jest zachowanie ciszy i skupienie na sobie samym nie otaczających nas osobach.
- Należy zostawić rozpraszające urządzenia.
- Podczas spaceru powinniśmy iść spokojnym tempem, nigdzie się nie śpiesząc.
- Nie jesteśmy na spacerze aby go „odbębnić” dlatego ważne jest zatracenie się w zieleni i uspokojenie gonitwy codziennych myśli.
- Spacerując po lesie nie zakłada się z góry trasy ani miejsca do którego się dąży.