Jeżeli jesteście ciekawi, jak wyglądało życie w Japonii w epoce Meiji (1868-1912), kiedy to kraj otworzył się dla zagranicznych przybyszy i idei, warto odwiedzić Muzeum Meiji (Meiji-mura 明治村, czyli dosłownie „wioska Meiji”) w miejscowości Uchiyama, około 30 minut pociągiem z Nagoji, prefektura Aichi. „Wioska” wydaje się bardziej trafionym określeniem niż „muzeum”, ponieważ ten malowniczo położony teren o powierzchni ponad 1,000,000 m2 jest rekonstrukcją ponad 60 budowli z epoki.
Epoka Meiji była bardzo ważnym okresem w kształtowaniu się współczesnej Japonii. To wtedy kultura japońska zaabsorbowała i zasymilowała zachodnią kulturę i technologię. Widoczne jest to również w architekturze, która charakteryzowała się połączeniem tradycyjnego budownictwa drewnianego z okresu Edo (1615-1867) ze stylami i technikami z zachodu, które wykorzystywały kamień i cegły. Wraz z rewolucją industrialną, te wpływy utorowały drogę do współczesnej architektury ze stali, betonu i szkła.
Niestety większość z budynków o największej wartości historycznej i artystycznej uległo zniszczeniu przez trzęsienia ziemi lub wojnę. Wtedy tez narodził się pomysł uratowania pozostałych budowli przed zniszczeniem. Dr Yoshihiro Taniguchi (1904-1979) wraz z Moto-o Tsuchikawą (1903-1974) powzięli wspólne starania i założyli Muzeum Meiji. Wybrali oni szczególnie cenne zabytki, które miały ulec zniszczeniu, przenieśli do Muzeum Meiji i tam zrekonstruowali. Poza obiektami architektonicznymi, które pochodzą niemal z każdej wyspy Japonii, a nawet Hawajów czy Seattle, można też podziwiać piękny ogród i przechadzać się uliczkami wytyczonymi po „wiosce”.
W środku budynków przygotowane są wystawy tematyczne, które przybliżają zwiedzającym życie codzienne w epoce. Dwie drogi kolejowe w wiosce umożliwiają podróż prawdziwą lokomotywą parową i tramwajem. Z urzędu pocztowego Uji-yamada można nawet wysłać list!
Europejczyk w Muzeum Meiji może na chwilę poczuć się jak u siebie w domu. Zdumiewające jest, jak wiele z zachodniej architektury i kultury czerpała i wciąż czerpie Japonia, a jednocześnie udaje jej się zachować i pielęgnować tradycję.
źródło: meijimura.com, nk.xtone.jp