Okuma Kabuto Matsuri お熊甲祭り

Co roku dzielnica Nakajima w mieście Nanao w prefekturze Ishikawa jest miejscem, gdzie odbywa się wyjątkowe święto. Okuma Kabuto Matsuri (お熊甲祭り) jest znane jako święto ze specjalnym statusem „niematerialnego dziedzictwa kulturowego”. Odbywa się co roku 20 września i z tego powodu nazywane jest też hatsuka matsuri ( 二十日祭り), czyli święto dwudziestego dnia.

Uczestnicy w procesji do świątyni Kuma Kabuto Arakashihiko (久麻加夫都阿良加志比古神社) a następnie Kamohara (加茂原) niosą przenośne ołtarze mikoshi oraz wakubata, 20-metrowe banery reprezentujące dziewiętnaście lokalnych świątyń. Gdy docierają na miejsce, drogę do świątyni torują kolorowo ubrani bębniarze, a pozostali uczestnicy biegną do świątyni tak, jakby chcieli ją zdemolować za pomocą wakubata. Całej procesji przewodzi shintoistyczne bóstwo Sarutahiko Okami.

Cała procesja jest niezwykłym przeżyciem dla oglądających. Warto zwrócić uwagę na bogato zdobione ołtarze mikoshi, kolorowe przebrania uczestników procesji oraz wypchane laleczki małpek przyczepione do każdego wakubata.

 

źródła zdjęć: shishimai.net, kimasssi.net